Ahilik Haftası kutlandı

Ahilik Haftası kutlandı
Ahilik Haftası Kutlamaları Kırşehir’de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da katılımıyla gerçekleştirildi.

Sivil toplum anlayışının en köklü örneklerinden olan Ahilik geleneği, her yıl ‘Ahilik Haftası’ etkinlikleri ile kutlanmaya devam ediyor.

Bu yıl 34.’sü düzenlenen Ahilik Haftası Kutlamaları Kırşehir’ de gerçekleşti, etkinliğe Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da katıldı.

Cacabey Meydanında Saygı Duruşu ve İstiklal Marşının okunmasının ardından Mehteran Bölüğü konseri ile başlayan programda, Ahilikte kalfalıktan ustalığa geçişi sembolize eden Şed Kuşatma Töreni gerçekleştirildi.

‘’Yılın Çırağı’’ Yaprak Meral’e, ‘’Yılın Kalfası’’ Ali Korkmaz’a ve ‘’Yılın Ahisi’’ Behzat Böke’ye, Cumhurbaşkanı tarafından ödülleri takdim edildi.

Programda konuşma yapan Erdoğan; Ahilik geleneğinin, zamana yenik düşmeyen, rengi solmayan, değerinden bir şey kaybetmeyen, bugünün dünyasının ihtiyaçlarına da derman olacak düsturlarıyla en kıymetli hazinelerden birisi olduğunu ifade etti.

Ahi Evran'ın 850. doğum yılının UNESCO tarafından 2021 yılı programına alınmasının isabetli bir karar olduğunu vurgulayan Erdoğan, ‘’ Gönül hazinelerimizin, insanlığın manevi şifası için dünyanın dört bir yanında tanınması, günümüz fertleriyle buluşması için 2021 senesini Ahi Evran Yılı olarak ilan ettik’’ dedi.