Kamp kardeşleri 50 yıl sonra bir arada

Kamp kardeşleri 50 yıl sonra bir arada
Ankara’nın Çamlıdere ilçesinde 50 yıl önce Kızılay gençlik kamplarında ‘’kamp kardeşi’’ olan yetimler bir araya geldi.

Kızılay, Ankara’nın Çamlıdere ilçesinde düzenlediği programla yetiştirme yurtlarından ayrıldıktan sonra Kızılay gençlik kamplarına katılarak orada tanışan vatandaşları 50 yıl sonra tekrar bir araya getirdi.
Kızılay Çamkoru Kampı'nda düzenlenen buluşmaya Ankara'nın yanı sıra başka illerden ve yurt dışından yaklaşık doksan kişi katıldı.
Yetiştirme yurtlarında 12 yıl geçirdiğini belirten ve 50 yıl önce de Kızılay kampına gelen Ayhan Yüzübenli, "Size ulaşmak isteyen bir kişi dünyanın öbür ucunda bile olsa bir şekilde geliyor sizi buluyor. Ama size ulaşmak istemeyen bir kişi teyzeniz bile olsa birkaç durak ötede bile olsa size ulaşamıyor. İşte Kızılay'ın kıymeti asıl o zaman anlaşılıyor." dedi.
Yıllar sonra buluşan iki yetim arkadaş Talat Akbulut ve Metin Yetik ise buluşmadan kıvanç duyduklarını dile getirdi.
Akbulut duygularını, “Çok mutluyuz, hepimiz torun sahibiyiz ama hepimiz çocuklar gibiyiz” sözleriyle ifade etti. Küçük yaşta yetim kalan ve çocukluk ile gençlik yıllarında birçok kez Kızılay kamplarında bulunan Talat Akbulut 50 yıl önce farklı yetiştirme yurtlarından çocukların Kızılay kampında kaynaştıklarını aktararak, "Bugün benim için çok özel bir gün, doksana yakın kardeşimle bir aradayım. Çok duygulandım. Çok mutlu bir gün geçiriyorum." diye konuştu.
“Yıllar geçmemiş, sanki dün gibi” diyen Metin Yetik ise “Geçen yılları unuttuk, şu anı yaşıyoruz. Duygularımızı ne paylaşabiliyoruz ne anlatabiliyoruz. Kardeşlerimizle bir araya geldiğimizi hissettik. Biz buradakilerle hep kardeş gibi büyüdük, ağabey kardeş gibi olduk. Burada verilen değerler bizi çok mutlu etti” dedi.
Sohbet ederek hasret gideren, anılarını paylaşan ve çocukken katıldıkları kamplardaki gibi oyunlar oynayan kamp kardeşleri, yakılan kamp ateşi sonrası vedalaşarak ayrıldılar.