Karadağ’ daki tarım üreticilerine TİKA’dan eğitim desteği

Karadağ’ daki tarım üreticilerine TİKA’dan eğitim desteği
TİKA, Karadağ’ daki tarım üreticileriyle 6 günlük eğitim programı yaptı.

Türk İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı Başkanlığı (TİKA) ile Tarım ve Orman Bakanlığı, Alata Bahçe Kültürleri Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü Mersin işbirliğinde Karadağ’ın Rojaye, Petnitsa ve Plav Belediyelerinde “Örtü altı Sebze Yetiştiriciliği Eğitimi” gerçekleştirildi.

TİKA tarafından düzenlenen 6 günlük eğitim programı, Karadağ’ın Rojaye, Plav, Gusinye ve Petnitsa bölgelerinden toplam 83 tarımcı-üreticinin katılımıyla gerçekleştirildi.

Eğitim sonrası Rojaye şehrinde düzenlenen sertifika törenine, Rojaye Belediye Başkanı Rahman Husoviç, Petnitsa Belediye Başkanı Samir Agoviç, Gusinye Belediye Başkanı Anela Çekiç, Plav Belediye Başkanı Nihad Canoviç, üreticiler ve TİKA yetkilileri katıldı.

Törende konuşan Rojaye Belediye Başkanı Rahman Husoviç, TİKA’nın başta sağlık ve eğitim alanında olmak üzere Karadağ’da önemli projeler gerçekleştirdiğini belirterek, Karadağ’da tarım alanında ihtiyaç sahibi ailelere yaptığı desteklerden dolayı Rojaye, Petnitsa, Plav ve Gusinye Belediyeleri adına TİKA’ya teşekkür etti.

TİKA Karadağ Koordinatörü Abdurrahman S. Toprak ise törende yaptığı konuşmada, TİKA olarak Karadağ’da tarımda istihdamı artırıcı ve kırsal bölgelerden şehirlere yönelik göçü önleyecek projeleri önemsediklerini belirtti.

Toprak, 2015 yılında başlatılan örtü altı yetiştiriciliği teşvik projesi kapsamında temin edilen seralarda yapılan üretim faaliyetlerinin verimliliğin artırılması amacıyla gerçekleştirilen eğitim işbirliği için belediye başkanlarına teşekkür etti.