Lösemili çocuklara ve ailelere umut ışığı olunacak

Lösemili çocuklara ve ailelere umut ışığı olunacak
Aralarında imzaladıkları protokol gereği; İHH, AID ve Gazi Üniversitesi Hastanesi lösemili çocuklar için sosyal ve tıbbi yardım yapacak.

İHH İnsani Yardım Vakfı ve (AID) Uluslararası Doktorlar Derneği ile Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi arasında imzalanan ortak hizmet protokolü kapsamında hastanede tedavi gören lösemi hastalarına destek sağlanmaya başlandı.

Onkoloji servisindeki çocukların ailelerine sosyal ve tıbbi destek sağlanan proje ile tedavi sürecini çocuk ve aileler için daha yönetilebilir hale getirilmesi hedefleniyor.

Konuyla ilgili konuşan İHH Proje Sorumlusu İbrahim Kılıç, ilgili hastaların tedavilerinin Sağlık bakanlığı tarafından ücretsiz karşılandığını fakat ailelerin medikal malzeme, ulaşım, konaklama ve kişisel bakım gibi ihtiyaçlarını karşılamakta zorlandıklarını ifade etti.

Pandemi nedeniyle durumun daha zorlaştığının altını çizen Kılıç, ‘’ Problem yaşayan ailelere sahada destek sağlayan kurumların yetersiz olması sebebiyle biz İHH olarak harekete geçtik’’ dedi.

Proje sürecini yönetmek için bir ziyaret gerçekleştiren İHH ve AID yetkilileri, hastanenin ilgili doktor ve hemşireleriyle hastanede bir araya geldi.

Ziyarette; ihtiyaçlar, fayda, yaşanan sorunlar, proje desteğinin önemi, hasta ailelerinin sosyo-ekonomik durumları, yaşadıkları sorunlar ve daha neler yapılabileceği istişare edildi.