TGTV: Tunus’ta milli iradenin yanındayız

TGTV: Tunus’ta milli iradenin yanındayız
Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı (TGTV), Tunus’ta hükümetin feshedilip, meclisin kapatılmasını internetten yaptığı basın açıklaması ile kınadı.

Vakıf, Tunus’ta Cumhurbaşkanının, hükümeti feshedip, meclisi kapatma kararı almasının yönetime el koyma girişimi olduğunu ifade etti.

Yaşanan olayların Türkiye’de ki 28 Şubat süreci ile benzeştiğini belirten vakıf yazıda,’’ Tunus, Türkiye’de yaşanan “28 Şubat” benzeri gibi bir darbe girişimiyle karşı karşıya kalmıştır. Tunus Ordusu’nun meclisin kapısına zincir vurup kapatması ve milletvekillerinin meclise girişinin engellenmesi anayasal bir suçtur. Dünyada ve Türkiye’de bazı medya kuruluşlarının Tunus’taki darbe girişimini ‘ İslamcı Hükümete Darbe` algısı ile meşru göstermeye çalışmaları bir vandallık ve darbe çığırtkanlığıdır’’ sözlerine yer verdi.

İslam dünyasının darbelerden ve diktatörlerden zarar gördüğünün ifade edildiği açıklamada, son söz olarak şunlar söylendi: “Türkiye Gönüllü Teşekküller Vakfı olarak, tüm üyelerimizi ve sivil kuruluşlarımızı, Tunus’ta yapılmaya çalışılan darbeye tepki göstermeye davet ediyoruz. Kardeş ülke Tunus Halkı’nın özgürlüklerinin ve milli iradesinin yanında olduğumuzu kamuoyuna saygıyla arz ederiz.”